SAFJN42RDX29FMP
Safco Jurni Cafe Table with Round Top - Round Top - Textured, Powder Coated Base - 42" Table Top Diameter - 29" Height - Cafeteria, Breakroom - Assembly Required - Fusion...
Item Number: SAFJN42RDX29FMP
Retail Price: 1,005.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Blends style, durability and versatility
  • Neutral aesthetic fits most environments
  • Powder-coating finish helps legs and base resist wear-and-tear
  • Matching round, laminate tabletop and 3mm edge for durable cohesion
  • Easily pair with SAFCO cafe seating options
Additional Information
Jurni Cafe Table with Round Top perfectly blends style, durability and versatility. Designed with neutral aesthetic, this table brings cohesive elegance to cafes, breakrooms, collaborative spaces or most any other environment. Laminate table top and 3mm edge match to create a clean and seamless look that enhances any setting. Lightly textured table legs and base come with long-lasting, powder-coating finish that resists wear-and-tear. Easily pair with SAFCO cafe seating and stools for coordinated, modern spaces that encourage connection and collaboration.
General Information
Manufacturer: Safco Products
Manufacturer Part Number: JN42RDX29FMP
Manufacturer Website Address: https://www.safcoproducts.com
Brand Name: Safco
Product Line: Jurni
Product Name: Jurni Cafe Table with Round Top
Marketing Information: Jurni Cafe Table with Round Top perfectly blends style, durability and versatility. Designed with neutral aesthetic, this table brings cohesive elegance to cafes, breakrooms, collaborative spaces or most any other environment. Laminate table top and 3mm edge match to create a clean and seamless look that enhances any setting. Lightly textured table legs and base come with long-lasting, powder-coating finish that resists wear-and-tear. Easily pair with SAFCO cafe seating and stools for coordinated, modern spaces that encourage connection and collaboration.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Cafeteria Table
Product Information
Table Top Diameter: 42"
Table Top Shape: Round
Base Included: Yes
Edge Thickness: 0.12"
Application/Usage:
  • Cafeteria
  • Breakroom
Base Color/Finish:
  • Textured
  • Powder Coated
Top Material: Laminate
Features:
  • Durable
  • Long Lasting
  • Wear Resistant
  • Tear Resistant
  • Versatile
Physical Characteristics
Color Family: Beige
Color/Finish: Fusion Maple
Height: 29"
Miscellaneous
Post-consumer-waste%: 0%