SAFJN42RDX42FMP
Safco Jurni Bistro Table with Round Top - Round Top - Textured, Powder Coated Base - Modern Style - 42" Table Top Diameter - 42" Height - Cafeteria - Assembly Required...
Item Number: SAFJN42RDX42FMP
Retail Price: 1,048.00
Quantity:
Free Shipping!
  • Blends sophistication with functionality
  • Neutral aesthetic fits most environments
  • Powder-coating finish helps legs and base resist wear-and-tear
  • Matching round, laminate tabletop and 3mm edge for durable cohesion
  • Easily pair with SAFCO bistro-height seating options
Additional Information
Jurni Bistro Table with Round Top perfectly blends modern sophistication with functional design. Designed with neutral aesthetic, this table lets you create both welcoming and practical cohesively styled environments. Durable, laminate table top and matching 3mm edge create a clean and seamless look that enhances any setting. Lightly textured table legs and base come with long-lasting, powder-coating finish that resist wear-and-tear. Easily pair with SAFCO bistro-height seating and stools for coordinated, modern high-top arrangements.
General Information
Manufacturer: Safco Products
Manufacturer Part Number: JN42RDX42FMP
Manufacturer Website Address: https://www.safcoproducts.com
Brand Name: Safco
Product Line: Jurni
Product Name: Jurni Bistro Table with Round Top
Marketing Information: Jurni Bistro Table with Round Top perfectly blends modern sophistication with functional design. Designed with neutral aesthetic, this table lets you create both welcoming and practical cohesively styled environments. Durable, laminate table top and matching 3mm edge create a clean and seamless look that enhances any setting. Lightly textured table legs and base come with long-lasting, powder-coating finish that resist wear-and-tear. Easily pair with SAFCO bistro-height seating and stools for coordinated, modern high-top arrangements.
Packaged Quantity: 1 Each
Product Type: Cafeteria Table
Product Information
Table Top Diameter: 42"
Table Top Shape: Round
Base Included: Yes
Style: Modern
Edge Style: Matching
Edge Thickness: 0.12"
Application/Usage: Cafeteria
Base Color/Finish:
  • Textured
  • Powder Coated
Top Material: Laminate
Features:
  • Durable
  • Long Lasting
  • Wear Resistant
  • Tear Resistant
Physical Characteristics
Color Family: Beige
Color/Finish: Fusion Maple
Height: 42"
Miscellaneous
Post-consumer-waste%: 0%