TRK440245A
TORK Industrial Paper Wiper Blue W24 - 4 Ply - 3.35" Width x 6.50" Length - Blue - Paper, Fiber - 90 / Pack
Item Number: TRK440245A
Retail Price: 97.60
Quantity in Stock: 245
Quantity:
  • Clean glass without leaving streaks with these industrial paper wipers.
  • Easily remove oil, grease, lubricants and dirt with these textured and absorbent paper towels.
  • Keep heavy-duty wipers within easy reach thanks to the portable pop-up box.
  • 10 packs, 90 sheets each. 4 ply. Folded size L 1.6" W 3.3" Unfolded size L 6.5" W 3.3" Compatible with W24 dispensers.
Additional Information
General Information
Manufacturer: Essity Hygiene and Health AB
Manufacturer Part Number: 440245A
Manufacturer Website Address: https://www.essity.com
Brand Name: TORK
Product Name: Industrial Paper Wiper Blue W24
Marketing Information:
Tork Industrial Paper Wiper Blue W24:
Advantages at a glance:
+ 4 ply
+ Absorbs dirt, oil and other heavy substances
+ Suitable for cleaning glass
+ ECOLOGO® certified
+ Made from 100% recycled fibers
Compatible with Tork W24 dispensers.
Packaged Quantity: 90 / Pack
Product Type: Paper Towel
Product Information
Full Size: 3.35" x 6.50"
Fold Size: 3.35" x 1.61"
Number of Ply: 4
Application/Usage: Multipurpose
Quality Level: Advanced
Features:
  • Foldable
  • Portable
  • Durable
  • Strong
Physical Characteristics
Color Family: Blue
Product Color: Blue
Product Material:
  • Paper
  • Fiber
Weight (Approximate): 1.41 lb
Miscellaneous
Compatible Dispenser: Tork W24 Dispensers
Recycled: Yes
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: EcoLogo
Prefix & Stock Number: TRK 440245A